2007 rok
Sprawozdanie z rozpoznania zjawisk patologicznych demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz stanu prewencji kryminalnej w 2007 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego
W 2007 roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 3254 czynów karalnych popełnionych przez 2833 nieletnich. W 2006 r. na terenie woj. kujawsko-pomorskiego miało miejsce popełnienie 3148 czynów karalnych przez 2784 nieletnich sprawców. Nastąpił zatem wzrost ilości stwierdzonych czynów karalnych o 3,4 % i wzrost liczby nieletnich sprawców o 1,8 %.
Rozkład ilości stwierdzonych czynów karalnych w ostatnich sześciu latach ukazuje poniższy wykres:
Rozkład ilości stwierdzonych przestępstw w ostatnich sześciu latach ukazuje poniższy wykres:
Poniższy wykres prezentuje udział poszczególnych kategorii przestępstw w ogólnej liczbie stwierdzonych czynów karalnych:
W 2007 r. nieletni popełnili 3254 czyny karalne stanowiące przestępstwa, z czego:
- 3117 o charakterze kryminalnym, w tym: 1633 przeciwko mieniu, 442 przeciwko życiu i zdrowiu,
- 40 o charakterze gospodarczym.
Poniższy wykres ukazuje procentowy udział czynów karalnych popełnionych przez nieletnich w ogólnej masie przestępstw stwierdzonych:
Powyższy wykres ukazuje tendencję do wzrastania ilości nieletnich w przestępstwach związanych z użyciem siły i przemocy, takich jak spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, przestępstwa rozbójnicze, udział w bójce lub pobiciu. W tych kategoriach przestępstw najwyższy jest odsetek czynów karalnych i w porównaniu z rokiem 2006 tendencja ta nadal ulega wzrostowi. Niepokojący jest wzrost odsetka czynów karalnych w przestępstwie zgwałcenia.
Analizując powyższe dane można zauważyć tendencję do wzrostu udziału nieletnich w ogólnej masie przestępstw stwierdzonych we wszystkich kategoriach przestępstw. To zjawisko jest spójne z ogólnym wzrostem ilości czynów karalnych wobec znaczącego, blisko 10% spadku ilości przestępstw stwierdzonych odnotowanych w 2007 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.
W celu dokładnego zbadania udziału nieletnich w poszczególnych kategoriach przestępstw, poddano analizie dane w aspekcie ilości przestępstw wykrytych. Takie ujęcie jest bardziej miarodajne, gdyż pod uwagę brane są tylko te przestępstwa, w których ustalono sprawcę. Tego typu porównanie daje możliwość dokładniejszej analizy udziału nieletnich w przestępczości, gdyż nie uwzględnia przestępstw niewykrytych, których sprawcami mogli być zarówno nieletni, jak i dorośli sprawcy. W tym ujęciu dane obrazują, iż najczęściej popełnianymi przez nieletnich czynami karalnymi są:
- rozbój i wymuszenie rozbójnicze,
- uszczerbek na zdrowiu,
- bójka i pobicie,
- uszkodzenie rzeczy,
- z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii,
- kradzież z włamaniem,
- p-ko wolności,
- zgwałcenie,
- kradzież rzeczy,
- p-ko funkcjonariuszowi publicznemu,
- fałszerstwo kryminalne.
Pliki do pobrania
-
Sprawozdanie z rozpoznania zjawisk patologicznych demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz stanu prewencji kryminalnej w 2007 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego
(pdf 514.41 KB)Data modyfikacji : 29.10.2019 10:30Sprawozdanie z rozpoznania zjawisk patologicznych demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz stanu prewencji kryminalnej w 2007 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego